ROMEA vyhlásila výsledky soutěže Menšiny mezi námi 2010

27.01.2011

ROMEA, o. s. slavnostně vyhlásila výsledky soutěže Menšiny mezi námi 2010. Vyhlášení a předání cen proběhlo v úterý 7. 12. 2010 v Domě národnostních menšin v Praze. Předávajícími byli známé osobnosti, jako Tomio Okamura, exministr školství a předseda Strany Zelených Ondřej Liška, novinářka Jarmila Balážová.

Cílem soutěže je každoročně oslovit děti a mládež a umožnit jim vyjádřit se k tematice menšin, a to prostřednictvím 4 soutěžních oblastí (literatura, výtvarná práce, fotografie a video) rozdělených do 3 věkových kategorií. ROMEA obdržela a zařadila do soutěže o 65 příspěvků více než v loňském roce, tj. celkem 451 příspěvků od cca 60 subjektů (základní školy, dětské domovy, občanská sdružení, nízkoprahová centra apod.).

Během slavnostního odpoledne vystoupil angolský umělec Pedro Ngonga, Marwan Al Soleiman ze Sýrie, hadí žena Amarjargal Dungu z Mongolska a Milan Bingáč Demeter, frontman kapely Gitanes. Moderování se ujali Pavlína Matiová a Tomáš Bystrý.

Doprovodnou aktivitou v rámci projektu Menšiny mezi námi byla realizace 10 motivačních besed a zážitkových workshopů pro žáky 8. a 9. tříd na vybraných základních školách. Jejich cílem bylo umožnit studentům osobní setkání s různými lektory z Arménie, Gruzie, Běloruska, Iráku apod., vyvolání diskuse, a také zamyšlení se nad nabídnutými tématy a možnost osobního vyjádření. Tato část projektu oslovila více než 600 dětí z deseti regionů ČR.

Projekt Menšiny mezi námi 2010 je realizován díky finanční podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z dotačního programu podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin.

VÝTVARNÉ PRÁCE

1. kategorie – děti do 10 let

1.Helena Škarková

2.Veronika Pohlodková

3.Hana Orcígrová

1.Patrik Suchý

2.Kolektivní práce: Patrik Ferenc, Michal Goga

3.Ladislav Grundza

1.Marek Tomko

2.kolektivní práce: Jana Kimová, Petr Cirok, Nikola Vargová, Iveta Mikerová, Vladislav Křapka

3.Jana Machalová

LITERATURA

1. kategorie – děti do 10 let

1.Filip Lidinský

2.Michal Michajlov

3.Lucie Vrbová

1.Donia Rakin a Sára Válová

2.Patrik Truhlář a Pavla Bechynská

3.Tereza Dostálová

4.Kateřina Krčková

1.Ewa Fittlová

2.Denisa Danielová

3.Sára Kaliášová

FOTOGRAFIE

1.Jan Sivák, Erik Lakatoš

1.Josef Sörkezi

2.Daniel Wünsche

3.kolektivní práce: Aneta Macourková, Matěj Vlček, Radim Radvanovský, Anna Vlčková, Denisa Charužínová, Adam Kliment

1.Patrik Kováč

2.Lucie Jovnášová

3.Nika Vivodíková

4.kolektivní práce: Štěpánka Berková, Jakub Studecký

V kategorii „video“ nebyla udělena žádná cena.