Maminka

24.01.2011

Maminka je jako zlato, které jestli ztratíme, nemáme důvod žít. Ukázala nám vždy správnou cestu. Podporovala nás ve všem, co jsme chtěli udělat. Je jedno rčení, které říká: „Maminka je světlo domova“. Rodiče pro nás udělali vše, co bylo v jejich silách, nyní je na nás, jak se jim odvděčíme a budeme si jich vážit do konce života. Já mám mnoho zkušeností a mohu potvrdit, že to, co nám rodiče říkají a jaké nám dávají rady, se nám bude hodit až do konce života. Je to obdivuhodné, jak mi jejich rady pomáhají. Každá jejich rada je pro mne další krok do úspěšného života, který chci-li mít, tak je musím vždy nosit v srdci.

Moje básnička o mamince

Ach maminko
Ach maminko, ach maminko,
ve Tvé náruči jsem vyrostla.
Ach maminko, ve Tvé náruči
jsem vyrostla a Tvoji lásku
dostávala.
Z Tvých očí slzy padaly
jako rosa z listů.
Ach maminko, Ty jsi už pro nás
udělala dost, nyní je řada na nás,
abychom Ti pomohli.

Přísloví

Maminka jednou rukou kolébku houpe, druhou svět ovládá.

Afghánská maminka

Je taková jako každá maminka. Je také velmi zodpovědná. Ale dává větší oběť, aby mohla nakrmit své děti. Já si někdy říkám, proč už ta válka nemůže přestat, proč ženy nemají stejná práva jako muži, ale pak začnu myslet na něco pozitivního, na to, že válka skončí a ženy budou mít stejná práva jako muži a v Afghánistánu nebude obtížné obstarat pro své děti jídlo.

Byla bych ráda, kdybych jednou mohla jet do své vlastní země a pomáhat svým spoluobčanům. Já bych tam velice ráda žila, taky proč ne, je to moje rodná země. Rodiče mi povídali tak krásné věci o Afghánistánu, že by byla škoda tam nikdy nejet a nenavštívit tu krásu. Ale prozatím nemohu. Možná, že se ptáte proč? Já jsem ještě dítě a představa, abych tam odjela a nosila na hlavě čádor, mě znepokojuje. Já vím, je to podivné, ale já se tam bojím jezdit. Ne že bych svoji vlast neměla ráda, hodní lidé tam žijí, jsou plní lásky, ale nevědí, s kým se o tu lásku podělit. Nicméně vím, že tam jednoho krásného dne pojedu a budu tam trávit krásný čas se svojí rodinou.

Donia Rakin (12 let)
ZŠ Albrechtická, Praha