Sport

Stanislav Tišer

13.01.2011

70. léta - pražská Lucerna praská ve švech, diváci skandují a čekají na svého oblíbence v bantamové váze (do 54 kg). Box se zrovna těší velké popularitě a návštěvnost 2-3 tisíc diváků není výjimkou. Nejen o tom jsme si povídali s bývalým romským boxerem - charizmatickým Stanislavem Tišerem (45).

Stanislav Tišer

Adam Cibuľa

13.01.2011

Adam Cibuľa je na prvý pohľad celkom obyčajný osadný Róm. So svojou manželkou a piatimi deťmi býva v drevenej chatrči v osade Dolinka v Klenovci a od ostatných osadných Rómov sa vraj navonok takmer v ničom nelíši. Zdanie však v tomto prípade môže byť klamlivé. Adam, hoci v civile „celkom obyčajný osadný Cigán“, je ako špičkový reprezentant krajiny pod Tatrami považovaný za Slováka. Adam je totiž trojnásobným majstrom Európy v kulturistike v hmotnostnej kategórii do 65 kilogramov...

Adam Cibuľa

Ladislav Godža

13.01.2011

„Romáci a fotbal? Ze sta našich hráčů, by se minimálně deset uplatnilo v nejvyšší lize. Ale co si budeme nalhávat, s fotbalem je to jako s prací, ti hráči nemají nikoho, kdo by je tam procpal. V našem fotbale funguje diskriminace, dobrý Romák, když nemá známé na správných místech, se nikam nedostane. Buď skončí s fotbalem úplně, nebo hraje nejnižší soutěže,“ říká Ladislav Godža, jedenatřicetiletý univerzální player nebo také stoper (jeden z posledních hráčů před brankářem) a útočník v jedné osobě, hrající třetí ligu za Junior Slavie - Karlovy Vary.

Ladislav Godža

Róbert Demeter

13.01.2011

Ak je životným snom človeka šťastie jeho potomkov, trvá aj niekoľko generácií, kým sa stane skutočnosťou. Niektoré pokolenia aj napriek preberaniu štafety odkazu o šťastí, po ktorom túžili ich predkovia, do cieľa nedobehnú. Róbert Demeter z Humenného, prezývaný Cikno, je obyčajný 14ročný rómsky chlapec. Pochádza z chudobnej rodiny, kde mu však nechýba láska. Spolu s ňou žije na ubytovni s takmer 99 % rómskych rodín. Tá Róbertova býva v byte, ktorý by mnohým nestačil ani ako detská izbička. Komu by napadlo, že práve tento tichý chlapec malej a chudej postavy sa v novembri 2003 stal majstrom Slovenska v boxe v kategórii základných škôl vo váhe do 38 kg.

Róbert Demeter

Robert Stojka

13.01.2011

Stolní tenis či jinak také ping-pong jistě každý z nás zná a možná si vzpomene, jak běhal kdysi kolem zeleného stolu ve školní tělocvičně. Málokdo už však asi ví, že jeho předchůdcem byla stará japonská hra gossima, kterou přinesli do Evropy Angličané v 80. letech 19. století. Princip hry, jak víme, spočívá v tom, že se hráči snaží odmrštit pálkou míček přes síťku tak, aby jej soupeř nemohl vrátit či aby mu to činilo co největší potíže. A o to se již několik let snaží i dvacetiletý Robert Stojka, student Romské střední školy sociální v Kolíně.

Robert Stojka

Marek Badžo

13.01.2011

Lední hokej patří k nejrychlejším a nejtvrdším sportům na světě. V ČR se již několik let hřeje na výsluní jako zaručeně jeden nejpopulárnějších. I když je tak oblíbený a ročně produkuje mnoho talentů, dalo nám velkou práci najít talentovaného romského hokejistu. Ale nakonec se podařilo, a tak vám představíme středního útočníka HC Sareza jednadvacetiletého Marka Badža z Ostravy.

Marek Badžo

Nicola Telváková

13.01.2011

„Mám ráda drsnější sporty,“ svěřila se třináctiletá Nicola Telváková. Před dvěma měsíci ji tatínek přihlásil na taekwon-do a za tak krátkou dobu už stihla získat zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili z mezinárodních turnajů. Stala se také členkou juniorské reprezentace. Nicola bude asi skutečný talent.

Nicola Telváková

Tři veteráni? To není pohádka!

08.01.2011

Čerstvě devětatřicetiletý vyučený tesař Lubomír Chalupník, který pochází z východoslovenského Kežmaroku, žije v Praze již osmnáct let. Zde se setkal se svou manželkou Vlaďkou, se kterou má dnes dvě děti a která ho prostřednictvím své rodiny dostala do světa motocyklů, zejména pak těch historických. Se závoděním v jízdě veteránských motocyklů začal v roce 2000 a hned o rok později získal první místo ceny Františka Šťastného, kterou uděluje VETERAN CAR CLUB Dvůr Králové nad Labem. Luboš motorkami žije, v současné době vlastní tři veteránské a jeden cestovní motocykl. Stroje si sestavuje naprosto sám a občas mu s utáhnutím spojkového lanka pomůže i jeho žena. Ta si zvykla dokonce i na to, že její muž sestavuje motocykly i v jejich obývacím pokoji...

Tři veteráni? To není pohádka!
1 | 2 | 3