Sport

Talentovaný „divoch“ z Karlína

13.01.2011

Nejsem právě člověkem, který by se intenzivně zabýval sportem, obzvláště tím, jehož obsahem je honění „kulatého nesmyslu“ po hřišti v počtu 22 hráčů - mám na mysli fotbal. Na druhou stranu mě ale zajímají všechny romské děti, které mají díky svému talentu a píli šanci být úspěšnými v jakémkoli odvětví, ať už ve sportu nebo v kultuře. Určitě by bylo příjemné za pár let slyšet televizního komentátora číst sestavu českého fotbalového reprezentačního celku a slyšet jméno romského útočníka. Možná se dočkáme díky dnes desetiletému Juliusovi Horváthovi, kterému nikdo neřekne jinak než „Julin“ a jenž hraje kopanou za FK Viktorii Žižkov.

Talentovaný „divoch“ z Karlína

Kristýnka Brožová

13.01.2011

Kristýnce je čtrnáct let a pochází z Ostravy. S gymnastikou začala ještě ve školce, asi v pěti letech. Mezi její největší sportovní úspěchy patří první místo na mezinárodním turnaji juniorek v Polsku a bezesporu páté místo na Mistrovství České republiky z roku 2002. Po tatínkovi je Kristýnka poloviční Romka a trocha toho zdravého šibalství jí kouká z očí.

Kristýnka Brožová

Gladiátoři Agenta 007

13.01.2011

Každý piatok večer pripomína čerpacia stanica Agent 007 v Slovenskom Novom Meste malú Ameriku v noci. Veľké parkovisko sa postupne zaplňa vyblýskanými limuzínami so slovenskými a maďarskými evidenčnými číslami. Zvedavci prichádzajú na polnočnú šou. Pred ich očami budú v ringu zápasiť maloletí rómski chlapci z ulice ...

Gladiátoři Agenta 007

Martina Kokyová

13.01.2011

Před deseti lety ji uhranul film o mrštnosti a síle. Dnes je jí šestnáct a vsadím se, že žádný kluk z dalekého okolí se jí nedovolí dotknout ani nevhodným slůvkem. Je totiž přebornicí v karate, a to už něco znamená. V šestnácti je držitelkou zeleného pásku.

Martina Kokyová

Martin Horváth

13.01.2011

Martin Horváth, mladší bratr dnes mediálně slavnějšího Vlastimila, finalisty ostře sledovaného druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Oba spojuje kromě příbuzenského pouta poměrně velká podobnost a také milé charakterové vlastnosti… skromnost, slušnost, jistá míra pokory. Víme, je obtížné tvrdit to po pár hodinách a několika dnech korespondence, ale něco prostě vidíte a vycítíte. Martinovi je dvaadvacet, hraje fotbal na vysoké úrovni. Jeho domovský klub je Marila Příbram. Hrál v juniorské reprezentaci a také na Euru, kde střílel dokonce penaltu proti německému týmu. Jako dítě měl rád Ronalda a z českých borců se mu líbí styl Tomáše Rosického. Deset let hrál tenhle „tvrdý hoch“ na klavír.

Martin Horváth

Tomáš Pollák

13.01.2011

První zbraní člověka byla pouhá pěst, protože v případě potřeby byla zbraní nejrychlejší a nejpohotovější. V boxu je pěst nejdůležitější. Základ současného sportovního pojetí boxu se utvářel v Anglii v několika vývojových etapách. Odtud se box rozšířil do Ameriky a do evropských zemí. V Čechách byl zakladatelem boxu sportovní nadšenec, těžký atlet a vzpěrač Fridolín Hojer, který si už v roce 1896 otevřel vlastní boxerskou tělocvičnu. Právě tak slavným, jako byl koncem 19. století Fridolín, se možná stane i šestnáctiletý Rom Tomáš Pollák ze Smíchova. Na Mistrovství ČR v Havířově získal 3. místo a nedávno obsadil bronzovou pozici na Mistrovství Evropy, které se odehrálo v Praze.

Tomáš Pollák

Romana Dudušová

13.01.2011

Na zeleném travnatém koberci či zrzavé antuce v televizních přenosech ze světových tenisových turnajů je možno vidět pobíhající děvy všech možných etnik a ras. Jen si nepamatuji, že by některá z nich byla Romka. Možná že zanedlouho tomu bude jinak. V Bruntálu žije tenistka Romana Dudušová. Telefonem se mi Romanu dohnat nedaří. „Asi je na turnaji a má mobil vypnutý,“ soudí Martina, její sestřenice. „Turnaj, teď o prázdninách?“ pochybuji. „Jasně, na kurtu je prakticky pořád a navíc také pořád vyhrává,“ informuje mě sestřenka. Naštěstí je to k Romaně jen jen přes ulici. Náhodou je doma a k povídání se ráda přidává i maminka.

Romana Dudušová

Erik Gorol

13.01.2011

Typický boxerský rozpláclý nos, tmavé krátké vlasy, štíhlá postava a milý úsměv. To je Erik Gorol, čtrnáctiletý kickboxer z Prahy, držitel již čtyř titulů Mistra republiky v kickboxu.

Erik Gorol

Antonín Petr

13.01.2011

Pětinásobný mistr ČR v trojskoku, jednadvacetiletý Antonín Petr z Bíliny, začal s atletikou ve třinácti letech. Od té doby získal řadu ocenění a medailí. Jeho snem je doskočit na olympiádu.

Antonín Petr

Dezider Hlaváč

13.01.2011

Kick-box vznikl v Americe a pro oko laika je velmi podobný thai-boxu, od něhož se však liší jak technikou kopu, tak i pravidly zápasu. Původní kořeny kick-boxu vyrůstají z tzv. full-contact zápasů, které jsou i dnes velmi rozšířenou sportovní disciplínou. Technika kopu je až na pár detailů téměř shodná s technikami v karate, rozdíl je v úderech rukama, kde hraje roli příbuznost s pěstním boxem. Většina světových kick-boxerů pochází původně z řad boxerů nebo full-contact zápasníků. Tak začínal i třiatřicetiletý Dezider Hlaváč ze Sokolova.

Dezider Hlaváč

Emil Balogh

13.01.2011

V Sokolově již několik let existuje kvalitní základna vzpěračů, která patří mezi nejlepší v ČR. Důkazem je i nadějný a talentovaný jednadvacetiletý romský vzpěrač Emil Balogh, který se v současné době může pochlubit titulem již šestinásobného mistra republiky mezi juniory ve váhové kategorii do 85 kg.

Emil Balogh

Ivan Dunka

13.01.2011

"V klidu, máš na něj, dej mu!" hřmělo publikum při zářijovém mistrovském utkání mezi týmy BC Liberec a BC Gaži Brno. Nejúspěšnější boxer oddílu, desetinásobný mistr ČR v kategorii kadetů, juniorů a mužů ve váze od 48 do 54 kg, osmnáctiletý Ivan Dunka si doslova pohrával se svým soupeřem z BC Liberec, kterého v druhém kole porazil na body.

Ivan Dunka

Lucie Grajcarová

13.01.2011

"Nejtěžší závody prožívám, když mi nesedne soupeřka anebo je hodně dobrá, a já v tu chvíli nevím, co dělat," přiznává trojnásobná mistryně v taekwon-du, šestnáctiletá Lucie Grajcarová z Liberce.

Lucie Grajcarová

Milan Adam

13.01.2011

"Největší strach jsem měl, když jsem jako reprezentant České republiky v kategorii mužů zápasil na mezinárodním turnaji v Polsku. Můj soupeř byl místní vyhlášený borec. Klepala se mi kolena, ale jen do té doby, než jsem se ho dotkl, pak už jsem se cítil dobře," vzpomíná třiačtyřicetiletý Milan Adam, trenér II. třídy a bývalý zápasník v řecko-římském stylu.

Milan Adam

Nikola Pálová

13.01.2011

Zápas ve volném stylu podobně jako zápas řeckořímský (klasický) pochází ze starověku, kdy byl pod názvem "palé" soutěží antických olympijských her a později tvořil část starořeckého pětiboje. Na rozdíl od toho klasického však jeho pravidla povolují útok prakticky na celé tělo, a to pažemi i dolními končetinami. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato disciplína je doménou mužů, našli jsme v oddíle Chrastava odvážnou dívku z Liberce. Nikola Pálová (17 let) se věnuje zápasu od svých 11 let s dosáhla již mnoha úspěchů.

Nikola Pálová

Patrik Grundza

13.01.2011

Mladičký Patrik Grundza z Prahy má ve svých šestnácti již za sebou slušnou karatistickou kariéru, v níž mu po šesti letech tvrdého tréninku bohužel zabránily pokračovat zdravotní potíže. I přesto stihl za tu dobu sklidit řadu úspěchů. Kromě jiného získal například v roce 1999 čtvrté místo na mistrovství Evropy a o dva roky později v roce 2001 se stal mistrem ČR.

Patrik Grundza
1 | 2 | 3