Marek Moflar, tandemový cyklista vévodící Českému poháru

„Můj handicap mi nevadí.“ To jsou slova devatenáctiletého studenta obchodní akademie Marka Mofl ara, cyklisty z Bíliny, který osm let žije v Praze.

Markova sportovní hvězda stále stoupá, vyhrává bezkonkurenčně všechny závody, cestuje po světě, přesto se na první pohled jeví jako velmi skromný mladý muž.

Marka vidím přicházet už z dálky, ale vůbec mě nenapadá, že by to mohl být právě on. Setkáváme se u jedné z cest v zasněženém parku, na rameni nese napěchovanou obrovskou sportovní tašku a jeho usměv se nedá přehlédnout.

Marek se narodil s vadou zraku, jeho zrak je zbytkový. „Narodil jsem se předčasně a to způsobilo zrakové postižení. Nejdřív jsem viděl na obě oči na vzdálenost jednoho metru, ale po několika letech se mi odchlípla sítnice a vidím pouze na jedno oko. Moje vrozená vada mě přivedla do Prahy, sídlí tu základní škola pro zrakově postižené děti,“ prozrazuje o sobě Marek, který v současné době žije na internátu. „Víte, nestěžuju si, jsem velmi samostatný, dělám vše, co dělají ostatní. Chodím se bavit, pracuji na počítači, studuji na škole, která není zaměřena pro zrakově postižené, a v prostoru nebo místech, které znám, se cítím jako ryba ve vodě. Téměř nikdo, kdo mě nezná, nepozná, že jsem nevidomý. Za svou samostatnost vděčím hlavně rodině, kamarádům a přátelům, to oni mě naučili jezdit na skejtu, plavat, hrát tenis, lyžovat apod. Ale nejvíc vděčím za podporu Martě Kulíškové, ta mě velmi podporovala a přivedla ke goalballu. Naučit se všechno jako zdraví jedinci trvalo o něco déle, ale zvládnul jsem to,“ říká Marek a vůbec nepřehání. Na internetu je mnoho odkazů s jeho jménem, v tandemové cyklistice se mu daří víc než skvěle, přesto si jej mnozí mohou pamatovat ještě jako hráče goalballu, u kterého sice zůstal, ale spíš než prioritou se pro Marka stal koníčkem. „Goalball hraju od jedenácti let, mám mezi goalballisty mnoho kamarádů, mým spoluhráčem je například známý romský muzikant a zpěvák skupiny KOA Mário Bihári, kterého čtenáři Romano voďi budou určitě znát. Goalball je vlastně míčová hra, při které jsme rozděleni do dvou tříčlenných družstev. Hraje se s gumovým míčem s osmi otvory, ze kterých vychází zvuk rolničky. Pravidla jsou jednoduchá, do deseti sekund musíme provést hod od prvního obranného kontaktu družstva s míčem. Vítězí družstvo, které vstřelí více gólů,“ trpělivě vysvětluje Marek a dodává. „Ve sportu mi můj handicap vůbec nevadí.“ Cyklistika pro zrakově postižené v ČR je stále ještě nováčkem, i když začíná být čím dál více populárnější. O jejím zastoupení se výrazné postarala NFČR. Stále je, ale v tomto sportu nedostatek dvoukol. „Tandemové kolo stojí dvě stě tisíc korun, není to zrovna levná záležitost. Ale máme sponzory, kteří nás velmi podporují a nejde jim pouze o to, mít na dresu reklamu, a toho si vážíme,“ prozrazuje Marek střípky.

Cyklistika, sport číslo jedna Tandemová cyklistická dvojice, Marek Mofl ar s vodičem Jiřím Chybou, to spolu sjíždějí teprve rok, ale zatím neokusili, jak chutná prohra. Jsou víc jak úspěšní. Marek Mofl ar z Rubena Specialized cycling teamu vítězí s velikým přehledem ve všech závodech. Jako příklad můžeme jmenovat Závod horských tandemů v Bedřichově, který byl zároveň považován za neoficiální mistrovství České republiky horských tandemů. V červnu 2009 obsadili první místo na prestižním cyklistickém závodě Karlovy Vary – Praha. Vrcholem jejich dosavadní kariéry je prvenství v historicky prvním mistrovství České republiky tandemů zrakově postižených cyklistů v silničním závodě. Není divu, že byl Marek v minulosti vyhlášen nejlepším účastníkem her. Trenér Viktor Zapletal na jejich adresu rozhodně nešetří chválou. „Marek a Jirka jsou velmi talentovaní a nadaní cyklisté, tvrdě a poctivě trénují a představují téměř ideální tandemovou dvojici. Mohu říct, že mají předpoklady být úspěšní i v mezinárodním měřítku,“ hodnotí tandem trenér Viktor Zapletal, který je zároveň i reprezentačním trenérem tandemů. V posledních dvou letech je tandem čím dál známější na cyklistické scéně, konkrétně starty tandemů v silničních závodech. Handicapovaní se zapojují stále více do aktivního sportování a to také díky úspěšné dvojici Mofl ar a Chyba, jež vítězí v nejednom silničním, ba i bikovém klání se zdravými sportovci. Oba tak předvedli, že ve své kategorii tandemů nemají konkurenci a s přehledem vítězí.

Jasné plány do budoucna

Marka čeká tvrdá příprava na náročnou sezonu 2010. „Dvakrát týdně mám trénink na dráze, ale tím to nekončí, trénuji každý den na trenažéru.

Moc mě to baví. Hlídám si i jídelníček, posiluju. Plánuju zúčastnit se paralympiády v Londýně.

Chystám se v tomto roce absolvovat kompletní evropský i světový pohár. Čeká nás i MS v Kolumbii, kde se pokusíme vylepšit svou současnou 11. pozici na světě. Držte nám palce.“ A tak už můžu jen Markovi slíbit, že jeho sportovní kariéru budeme i nadále sledovat a přinášet vám na našem webu Romea.cz stále nové informace.

Rena Horvátová
Romano vodi 14.4.2010