"Chtěl jsem mít sen" říká mladý boxer Denis Telvák

„Mým snem je boxovat, vyhrávat a otevřít si vlastní restauraci,“ říká sedmnáctiletý Denis Telvák, student oboru kuchař číšník odborného učiliště a nadějný boxer z pražských Vinohrad.

Denis Telvák pochází z pražských Vinohrad a stejně jako jeho bratr Aleksi boxuje v klubu Palaestra sídlícím též na Vinohradech pod vedením známého trenéra Jana Baloga. K boxu ho přivedl kamarád, spolužák ze základní školy a boxer Patrik Balog. Přestože měl Denis rok a půl přestávku, na jeho fyzičce to poznat rozhodně není. „Trénoval jsem čtyři roky, ale pak mě to přestalo bavit. Začal jsem čím dál častěji chodit za zábavou a na box jsem vůbec nepomyslel. Po roce a půl jsem se k boxu vrátil, nebavilo mě být na ulici,“ vysvětluje svou přestávku Denis, který přiznává, že jej hlavně motivovaly zážitky ze zápasů a soustředění mladšího bratra Aleksiho. „Začátky pro mě byly těžké,“ pokračuje ve vyprávění mladičký boxer. „Po pauze jsem neměl žádnou fyzičku a bez ní se box dělat nedá. Úplně jsem z toho kolotoče vypadl, ale vrátil jsem se, vyzrál a box mě znovu pohltil. Velmi mě baví zápasy, motivují mě a já pak chci vyhrávat.“ Mladý boxer patří do kategorie nižší váhové skupiny, konkrétně do 54 kg. Odborníci si často daleko více pochvalují nižší váhové kategorie, kde se dá vidět ultra rychlý pohyb nohou, výborné kombinace úderů a úhybů. Denise a Aleksiho rodiče doma velmi podporují, stejně tak nejmladší sestru Silvii, která se věnuje hip hopu. „Máma je ráda, že se věnujeme sportu, podporuje nás, jen nerada vidí zápasy, ty by nám okamžitě zatrhla, hodně se o nás bojí.“

Sport versus vzdělání

„Sport určitě není v mém životě to nejdůležitější, chci si dodělat školu, velmi mě ve škole baví teorie i praxe, vařit jsem se už něco naučil, omáčky, jako je svíčková nebo guláš, zvládám víc jak dobře. Studovat zrovna tento obor jsem se rozhodl především proto, že v něm vidím budoucnost, chci si jednou totiž otevřít vlastní restauraci, jezdit na stáže do ciziny a okoukat něco z mezinárodní kuchyně,“ prozrazuje čtenářům své sny Denis, který se v boxerně Palaestra připravuje na květnové mistrovství republiky juniorů. „Trénuju a posiluju každý den kromě víkendu, chci být připravenější a lepší. Nejsilnější zbraní je pro mě pravý zvedák, proto hodně posiluju ramenní a zádové svaly, to je důležité. Sice to na mě není zatím moc vidět, ale když se svleču, je to určitě poznat,“ prozrazuje se smíchem mladý boxer, který s tím, že je Rom, neměl nikdy žádný problém. „S kluky na boxerně vycházím perfektně, máme se rádi, jsme jeden tým. Ve škole také nemám problémy, se spolužáky vycházím dobře. Občas s Patrikem vycítíme, že se nás spolužáci trošku bojí, ale nemají k tomu žádný důvod, rvačky zásadně nevyvoláváme. Kdo je lepší? Ty, nebo Aleksi? Ptám se a dostává se mi upřímné odpovědi. „Brácha dělá box déle, je rozhodně lepší. Má výbornou techniku rukou i nohou, je velmi talentovaný,“ říká o svém bratrovi Denis, který se o víkendech občas chodí pobavit na diskotéku. „Mám strašně rád hudbu, romskou moc neposlouchám, nepřišel jsem jí zatím na chuť, spíš mě bere taneční hudba, jako je house, elektro a podobně. Přestože by chtěl Denis patřit v amatérském boxu k těm nejlepším, profesionální box jej odrazuje. „V profi boxu jde především o peníze, je to daleko tvrdší sport a já si zrovna nejsem jistý, zda bych tohle jednou chtěl v životě dělat. Mým vzorem je bývalý boxer Američan Roy Jones junior, obdivuju jeho neuvěřitelnou techniku nebo Arménec Arthur Abraham, také výborný zápasník.

Na slovíčko s trenérem Janem Balogem

„Denis boxuje první ligu, kde zatím není úspěšný, ale dostává zatím velmi těžké soupeře, bez výjimky samé mistry a reprezentanty ČR. Jako boxer je velmi nadějný, v těchto dnech se připravuje na mistrovství ČR juniorů. Má výborně stavěné tělo a velký úder. Potřebuje ale ještě dopilovat techniku. Před nedávnem získal druhé místo na mezinárodním turnaji Sokolská Uhelná, kde porazil německého reprezentanta. Teď se připravuje na mistrovství ČR, trénuje tvrdě každý den a věřím, že má šanci uspět,“ říká s důvěrou o svém svěřenci trenér Jan Balog. „Peníze v Palestře moc nemáme, je to rok od roku horší a horší. Snažím se proto kluky za dobrý výkon odměnit, alespoň vlastními rukavicemi, dresem nebo tričky.“

Rena Horvátová
Romano vodi