Ostatní

Stát se dobrým politikem chvíli trvá

10.01.2011

Někdo si myslí, že pokud je člověk mlád, neví o životě, starostech a pracovním koloběhu své. I já jsme si to myslela, ale pouze do té doby, než jsem poznala šestadvacetiletou Denisu Berouskovou Pechovou, mladou ženou, která je již čtyři roky vdaná za stejně starého Matěje. Již při prvním setkání s touto mladou dámou vás osloví její ryzost a naprostá otevřenost. Denisa je totiž člověk, který ví přesně, co od života může očekávat. Denisa Berousková pochází z Kolína, kde žije a pracuje jako sociální pracovnice občanského sdružení Prostor.

Stát se dobrým politikem chvíli trvá

Pomáhám dětem rozvíjet jejich sny

10.01.2011

Monika Demeterová se narodila a žije v Praze. Již druhým rokem pracuje jako terénní sociální pracovnice a lektorka v nízkoprahovém klubu občanského sdružení R – Mosty, které sídlí v základní škole na Havlíčkově náměstí na Praze 3. Jejími klienty jsou převážně romské rodiny. „Klientům nejčastěji pomáhám s vyplňováním různých dotazníků, s právním a sociálním poradenstvím, což je spojené s mojí prací v terénu.“ Její nadřízenou je Pavlína Radlová, která pracuje ve sdružení jako vedoucí sociálního poradenství. „Nejvíce mě baví lektorská činnost v Klubu R-Mosty, který je určen všem dětem od dvanácti do sedmnácti let a funguje ve všední dny od dvou hodin odpoledne do sedmi,“ vysvětluje Monika.

Pomáhám dětem rozvíjet jejich sny

Podle bot poznáš člověka

10.01.2011

Již několik let jsem zákaznicí pana Piskora a mohu říci, že jsem velice spokojená s jeho prací. Mé boty jsou u něj v dobrých rukou a vypadají kolikrát k nepoznání – jako nové. Z osobní zkušenosti vím, že pan Piskor je klasickým případem poctivého živnostníka, který při své práci dělá vše pro spokojenost zákazníků. Těch má díky tomu spoustu a pokaždé se k němu velmi rádi vracejí. Práce pana Piskora si vážím o to víc, že jsem už měla zkušenosti i s jinými opravnami obuvi, které ovšem odvedly daleko horší práci než pan Piskor.

Podle bot poznáš člověka

Sociální podnikání není soutěž v modelingu

10.01.2011

Jozef Baláž se narodil před jednatřiceti lety v Bruntálu. V roce 1995 absolvoval studium na Střední umělecké škole varhanářské, s tím se však nespokojil, a tak v loňském roce dokončil magisterské studium, obor sociální práce pro romskou komunitu na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře. Nicméně ani to panu Balážovi nestačilo, a tak v současné době dálkově studuje dvousemestrální program Akademie sociálního podnikání a jednoletý studijní program pro upevnění manažerských dovedností Půvab managementu. Pracuje jako romský poradce a od roku 1997 působí i v občanském sdružení Liga, v němž je čestným předsedou správní rady.

Sociální podnikání není soutěž v modelingu

David Tišer: Chce to odvahu!

10.01.2011

S Davidem jsem se setkala před Úřadem vlády ČR, kde dne 25. 10. probíhala demonstrace proti vsetínskému přístupu k romské problematice. Je příznačné, že se na této akci spolupodílel právě David Tišer, kterému není zatěžko upozornit na jakékoli chování, které se vyznačuje porušováním lidských práv.

David Tišer: Chce to odvahu!

Žít po svém

10.01.2011

Michaelu Holubovou znám "zblízka" už několik let, a tak můžu směle a s radostí prohlásit, že v tomto roce se jí opravdu daří. Září jako nikdy předtím. Žena-Romka, žena-vysokoškolačka, žena s úžasným smyslem pro humor. Žena, která si staví před sebe velké cíle a má především na sebe velké nároky. Žena, která má dar žít po svém, a konečně žena, kterou nepřestávám i po několika letech, co sleduji její život, obdivovat.

Žít po svém

Nejdůležitější je zdraví

10.01.2011

Existuje velmi málo lidí, na které nikdy ve svém životě nezapomenete. Existuje málo těch, kdo mají neustále úsměv na rtech a dobrou náladou a pozitivismem dovedou nakazit celé okolí, a velmi málo lidí, které by měl každý rád. Julka Vodrážková snad všechny tyto vlastnosti má. Pracuje v romském občanském sdružení Velká Ohrada, je jednatelkou svého občanského sdružení Cikne chave, organizuje celostátní soutěž Romský talent a vede taneční soubor Cikne chave; zároveň studuje čtvrtým rokem sociálně právní obor na Evangelické akademii a má manžela a patnáctiletou dceru. Julka je opravdu příkladem přísloví „Když se chce, všechno jde“.

Nejdůležitější je zdraví

Růžena Danielová

10.01.2011

Růžena Danielová se narodila dne 27. 2. 1904 v Čejči (okres Hodonín) jako nemanželské dítě Alžběty Malíkové. Spolu se svou slepou matkou bydlela u různých lidí v různých obcích, nejčastěji však v Mutěnicích na jižní Moravě. Žila kočovným resp. polokočovným způsobem života, od svých šestnácti let se svým pozdějším manželem Martinem Danielem (nar. 12. 6. 1900). Od roku 1920 do roku 1927 žili v obci Kobylí na Břeclavsku, kde uzavřeli v roce 1926 sňatek. V té době měla Růžena Danielová již dvě děti, později se jí narodily ještě tři.

Růžena Danielová

O zpěvu, přijímačkách a velkých plánech s Monikou Bagárovou a Janem Bendigem

10.01.2011

Emílie Hanáková (rozená Danielová) se narodila jako nemanželské dítě romské matce a neromskému otci v Dolní Lhotě (okres Zlín). Její matka se provdala za Roma, takže Emílie Hanáková vyrůstala v úplné rodině. Od 16 let žila se svým budoucím manželem v romské osadě u Luhačovic. Jejím manželem se stal Otakar Herák, narozený 19. 10. 1920, jenž byl prvním Romem, který absolvoval Masarykovu měšťanskou školu smíšenou v Luhačovicích. Jednalo se tedy o usazenou a integrovanou romskou rodinu.

O zpěvu, přijímačkách a velkých plánech s Monikou Bagárovou a Janem Bendigem

Můj cíl: Ženy v politice

10.01.2011

Pětadvacetiletá Lucie Horváthová se narodila 13. 8. 1981 v Pardubicích. Je svobodná, bezdětná, již tři roky bydlí se svým neromským přítelem.

Můj cíl: Ženy v politice

Život je boj

10.01.2011

Narodil se ve východoslovenské Rožňavě, studoval Prešovskou univerzitu, již třicet let žije v Praze. S panem Mgr. Vojtěchem Lalíkem jsme se sešli na Městském úřadě v Praze 4 v Nuslích, kde pracuje jako poradce pro sociálně slabší občany převážně romského původu. Náplní jeho práce je pomáhat jim, informovat je a zprostředkovat jim snazší kontakt s úřady a nestátními organizacemi.

Život je boj

Život, to jsou děti

10.01.2011

Tentokrát vám chci představit ženu, která, jak se na první pohled může zdát, není ničím zajímavá. Dnes už je v důchodu, celý život pracovala, vychovala tři děti, pomáhá při výchově čtyř vnoučat, prožila šťastné manželství. Ale kolik lidí vlastně může v dnešní době říct, že žije takový normální, obyčejný život? Nestaly se tak trochu hodnoty jako práce, láska a děti v životě lidí raritou?

Život, to jsou děti

Nad svou minulostí netruchlím

10.01.2011

Paní Hildu Pášovou znám už dlouhou dobu. Uvědomuji si, že je to už celých deset let a v myšlenkách si rekapituluji vzpomínky a zážitky na tuto energickou a stále usměvavou ženu.

Nad svou minulostí netruchlím

Romská kráska z Čech získala prvenství v Makedonii

10.01.2011

Vystupuje seriózně, elegantně, snaží se nevyslovovat prázdná slova. To koneckonců patří k jejímu zaměstnání. Téměř rok pracuje jako mediální poradkyně. Svou krásou, projevem a přirozeným vystupováním si v sedmém ročníku soutěže Miss Roma Praha 2009, z níž vyšla jako absolutní vítězka, získala nejednoho porotce.

Romská kráska z Čech získala prvenství v Makedonii

Černý anděl

10.01.2011

Psaní tohoto profilu bylo pro mě velkým zážitkem, protože jsem se musela ponořit do svých vzpomínek zpátky až do dětství. Objektem mého zájmu se totiž stal můj o rok starší bratr Dezider. O jeho životě a názorech jsme si povídali u mámy v kuchyni.

Černý anděl

Ján Cibuľa mohl být prvním romským nositelem Nobelovy ceny míru

10.01.2011

Je dobře znám v kruhu Romů, kteří se na přelomu let 60. a 70. zasazovali o vznik slovenského Zväzu Cigánov – Rómov. Později ve švýcarské emigraci podporoval myšlenku vzniku Mezinárodní romské unie, pár let poté stanul v jejím čele. Kromě toho lékař, hudebník, nositel několika ocenění. A také jednou z osobností, které byly před pár lety navrženy na nositele Nobelovy ceny míru.

Ján Cibuľa mohl být prvním romským nositelem Nobelovy ceny míru
1 | 2