Osobnosti

Pavla Cicková

01.02.2011

Básnířka Pavla Cicková (1958) se narodila a žije ve Zvolenu. V současnosti při zaměstnání dokončuje magisterské studium oboru Sociální práce na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě. Pracovala jako úřednice, v soukromém domově mládeže KARI, které při zvolenském gymnáziu provozuje občanské sdružení s názvem Krajská asociace romských iniciativ, pracuje jako vychovatelka a lektorka volnočasových aktivit, politicky se angažuje ve prospěch vzdělávání romských dětí.

Pavla Cicková

Iveta Kováčová

01.02.2011

Iveta Kováčová se narodila 1. května 1963 v severočeské Kadani. Rodiče a prarodiče pocházeli ze Zvolena a patřili mezi maďarské Romy. Matka byla v domácnosti a starala se o početnou rodinu, otec pracoval manuálně a jako řidič.

Iveta Kováčová

Jana Hejkrlíková

01.02.2011

Prozaička Jana Hejkrlíková se narodila 22. 1. 1959 v Toužimi (okres Karlovy Vary). Její předci pochází z Orlova, která se nachází u hranic východního Slovenska s Polskem a Ukrajinou. V době normalizace byla její rodina v rámci asimilačních opatření komunistického státu odstěhována od matčina příbuzenstva z Bochova do Nejdku a sociálními pracovníky nucena mluvit jen česky.

Jana Hejkrlíková

Jan Horváth Döme

21.01.2011

Romský básník a aktivista Jan Horváth Döme se narodil 1. listopadu 1959 v Bílovci v okresu Nový Jičín. Jeho romština je ovlivněna několika dialekty – předci pocházeli z Maďarska, západního Slovenska z oblasti Šaľa i východoslovenské Spiše. Živili se výrobou cihel a příležitostným hraním na oslavách a zábavách, chováním a prodáváním prasat.

Jan Horváth Döme

Erika Olahová

10.01.2011

Známá romská prozaička Erika Olahová se narodila 14. 1. 1957 ve Zvolenu. Od patnácti let pracovala, nejdříve v továrně, potom v pohostinství jako kuchařka a servírka, nyní je v invalidním důchodu. Žije v České Třebové. Jejím bratrem je výtvarník a sochař Eduard Oláh, tvůrce památníku romským obětem holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Erika Olahová

Renáta Berkyová

07.01.2011

Renáta Berkyová se narodila 7. února1985 v Rimavské Sobotě (jižní Slovensko), kde také navštěvovala základní školu a gymnázium. Dětství prožila ve vesnici Velké Teriakovce. Prarodiče byli dělníci, dědeček z matčiny strany je muzikant. Maminka byla na střední škole redaktorkou školního časopisu, bratr studuje módní design, kreslí, maluje a rovněž píše básně.

Renáta Berkyová

Gejza Horváth

07.01.2011

Prozaik Gejza Horváth se narodil v roce 1948 v Písečné (okres Šumperk). Vyrůstal v osadě Kolínovce u města Krompachy. Pochází z muzikantské rodiny, která jej k hudbě vedla od dětství, ve dvanácti letech hrával s největšími kapelami na Slovensku. Pracoval jako skladník a po absolvování vojenské služby odešel do Brna, kde začal hrát s romskou kapelou. To však k obživě rodiny nestačilo, a tak začal pracovat jako kopáč pro telekomunikace. Vyučoval hru na harmoniku v lidové škole umění, v Brně si otevřel obchůdek s hudebními nástroji. Od roku 1980 se Gejza Horváth věnuje hudbě profesionálně, v poslední době především se skupinou Romano rat.

Gejza Horváth

Martin Oláh

07.01.2011

Martin Oláh se narodil 18. února 1984 v Prešově na východním Slovensku, záhy se, kolem jeho 3 let, rodina přestěhovala do Prahy, kde v současnosti žije. Po základní škole vyzkoušel studium konzervatoře se zaměřením na skladbu, klavír a klasický zpěv, kterému se věnoval od raného dětství. Po roce přestoupil na kadeřnickou školu, v Paříži absolvoval stáž zaměřenou na poradenství v oblasti celkové image a designu, které se stalo, společně s pečovatelstvím, jeho profesí.

Martin Oláh

Vlado Oláh

07.01.2011

Jeden z nejuznávanějších romských básníků Vlado Oláh se narodil 22. května 1947 ve Stropkově u Svidníku na východním Slovensku. Matka pracovala na stavbě, a tak ho vychovávali prarodiče. Na dětství prožité v romské osadě ve svém díle rád vzpomíná. I když byli oba prarodiče negramotní, dokázali v něm vzbudit zájem o školu a zejména literaturu. Studoval střední hornickou školu v Banské Štiavnici, kterou z finančních důvodů nedokončil.

Vlado Oláh

Zlatica Rusová

07.01.2011

Zlatica Rusová se narodila 21. června 1951 v Kameňanech, které leží v okresu Revúca v oblasti středního Slovenska. Pochází z hudebnické rodiny, její pradědeček byl proslulý vypravěč. Po základní škole pracovala v Piešťanech jako dělnice v textilní továrně, před odchodem do důchodu pracovala v nemocniční prádelně. Nyní žije v Kameňanech, kde se stará o svou maminku. Je členkou Romského literárního klubu.

Zlatica Rusová

Monika Kováčová

07.01.2011

Dosud neznámá básnířka Monika Kováčová (uměleckým jménem Mona) se narodila 9. května 1984 v Modrém Kameni, nedaleko Velkého Krtíše, který se nachází na jižním Slovensku, blízko maďarských hranic. Zde také navštěvovala Obchodní akademii. Vystudovala Slovenský jazyk a literaturu na Fakultě humanitních věd Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici (2008). Ještě při škole pracovala jako korektorka v My – Banskobystrické noviny a Banskobystrickém týdeníku.

Monika Kováčová

Emil Cina

07.01.2011

Emil Cina se narodil 13. prosince 1947 v Praze-Libni. Jeho předci pocházejí ze Slovenska, z Kurimi u Bardějova, kde vlastnili zemědělské statky a živili se handlířstvím. Je synovcem spisovatelky Ilony Lackové. Ve vysočanském závodu Auto Praga se vyučil frézařem, po vojenské službě, kde sloužil jako tankista, 20 let rozvážel po Praze s otcem a bratrem uhlí. Od 90. let pracoval v Českém rozhlasu Regina se sídlem v Karlíně, nejdříve jako správce budovy, od roku 1992 jako redaktor a moderátor pořadu pro menšiny „Klub dorozumění“.

Emil Cina

Eva Danišová

07.01.2011

Eva Danišová se narodila 15. 3. 1959 v Ústí nad Orlicí. Evina rodina se v padesátých letech přistěhovala ze Slovenska do České Třebové, kde žije dodnes. Prarodiče i maminka pocházeli z Markušovec u Spišské Nové Vsi. V roce 2004 na Evangelické akademii v Praze úspěšně zakončila dálkové studium Střední sociálně právní školy. Pracuje jako terénní pracovnice v Ústí nad Orlicí. V současnosti dálkově studuje na Palackého univerzitě v Olomouci obor Charitativní a sociální práce.

Eva Danišová

Irena Eliášová

07.01.2011

Irena Eliášová se narodila 3. května 1953 v romské osadě v obci Nová Dedina na jihozápadním Slovensku. Do svých deseti let žila v osadě, pak se rodina přestěhovala do Chrastavy u Liberce. Základní školu navštěvovala na Slovensku i v Čechách, protože na jaře rodiče odjížděli do Čech za prací a na podzim se vraceli zase domů na Slovensko. V Liberci žila 30 let, pracovala jako dělnice, nyní je v předčasném důchodu a žije s manželem u syna v Mimoni.

Irena Eliášová

Ilona Ferková

07.01.2011

Ilona Ferková se narodila 26. června 1956 v Rokycanech. Po absolvování základní školy nemohla kvůli špatné ekonomické situaci rodiny (způsobené těžkou nemocí otce) pokračovat ve studiu a nastoupila do zaměstnání. Živila se manuální prací, v 90. letech pracovala jako koordinátorka česko-romské mateřské školky v Rokycanech podporované nadací Open Society Found v rámci projektu Začít spolu.

Ilona Ferková

Karol Lazár

06.01.2011

Karol Lazár se narodil 9. ledna 1958 v Čakajovcích, které leží v západoslovenském okrese Nitra. Pochází z hudebnické rodiny, střední školu strojní nedokončil. Když mu bylo 14 let, zemřel mu otec a jeho matka se musela starat o sedm mladších sourozenců.

Karol Lazár