Vernisáž výstavy Pavla Berkyho Móda a etnikum již tento pátek

09.01.2012 Dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž výstavy „Móda & etnikum“, v rámci které nás mladý módní návrhář a student VŠUP v Praze Pavel Berky seznámí s ukázkami svojí tvorby – přípravné a některé finální návrhy / kresby / ilustrace a vlastní design textilií. Vernisáž se koná v pátek 13. ledna 2012 od 19.00 v Galerii Prádelna, Holečkova 389, Praha 5. Podstatná část výstavy je věnována kolekci AFRICA, z níž některé – již realizované modely – budou předvedeny i na vernisáži.

Výstava bude v Galerii Prádelna umístěna od 13. ledna 2012 do 2. února 2012. Na vernisáži, která se koná již tento pátek vystoupí taneční soubor ze ZŠ Grafická, modelky předvedou ukázku z kolekce AFRICA a závěr obstarají africké rytmy v podání zkušených bubeníků.

Více nám o výstavě prozradil její autor Pavel Berky: „Jedná se o průřez mé tvorby, na níž jsem začal pracovat už na Vysoké školy Umělecko-Průmyslové v Praze. Teď jsem ve třetím ročníku. Výstava se převážně skládá z oděvních návrhů, skic i hotových modelů, které pocházejí z mé klausurní práce s názvem „Afrika“, je tedy jasné, čím jsou inspirované. Tam jsem si vytvořil svůj vlastní dezen látek (vzor látek). Doufám, že lidé, kteří přijdou na tuto vernisáž, moje práce zaujme a odnesou si pěkný zážitek. Ten se jim budou snažit zpříjemnit i žáci základní školy Grafické v Praze na Smíchově. S dětmi z této školy jsem začal spolupracovat v rámci projektu Roma Mentor občanského sdružení Romea. I proto jsou součástí výstavy fotografie dětí a výrobků, na nichž jsem spolupracoval v rámci zmíněného projektu s nimi.“

Pavel Berky – pochází z vesnice nedaleko slovenské Rimavské Soboty, studoval návrhářství na trenčínské střední umělecké škole, po maturitě se věnoval dobrovolnickým aktivitám a získával odborné zkušenosti ve Francii. V rámci projektu Roma Mentor spolupracuje se ZŠ Grafická na Smíchově.

Romský mentor je projekt, který do České republiky přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti a je realizován od letošního roku 2011 občanským sdružením ROMEA. Projekt úspěšně probíhá v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Hlavním cílem projektu je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách. Do projektu bylo o.s. Romea vybráno celkem 9 subjektů (školy, NNO, nízkoprahová zařízení, charity) a 9 romských umělců z různých krajů ČR. Od září 2011 je realizována ve všech devíti subjektech za vzájemné spolupráce učitelů (pracovníků NNO) s romskými mentory série 16 obsahově propojených aktivit. Šestnáctá, poslední aktivita, je určitým vrcholem projektu, kdy bude uspořádáno například představení či výstavka děl dětí. V průběhu školního roku 2011/2012 tedy proběhne celkem 144 setkání dětí a romských mentorů.