Galerie v Olomouci zahájí sezonu výstavou fotografií z romských osad

31.01.2012

Výstavou fotografií z romských osad na východním Slovensku zahájí novou sezonu galerie Café Amadeus v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Do osad zavede návštěvníky prostřednictvím svých snímků hodonínský fotograf Petr Drábek. Soubor s názvem „Můj domov je, kde jsem já“ vznikal s přestávkami od roku 2004. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek, sdělila kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Drábek se na východní Slovensko s fotoaparátem poprvé vypravil s fotografkou Markétou Luskačovou, fotili školy s romskými dětmi. „Seznámil jsem se s jejich rodiči. Hledal jsem pak romskou osadu, kam bych se mohl vracet. Věděl jsem, že jenom tak pochopím, jak tito lidé žijí a jaké jsou jejich rituály,“ uvedl Drábek.

Od té doby navštěvuje na různých místech několik romských rodin a dokumentuje jejich každodenní život. „Je to touha zachytit v prchavých okamžicích něco z pravdivosti naší individuální existence, co přesahuje naši zkušenost a povyšuje každodennost k věčnosti. V názvu mého cyklu se přitom skrývá to, co v sobě všichni máme – rodina, domov, láska,“ řekl fotograf, který již samostatně vystavoval například v Českých Budějovicích nebo Zábřehu a zúčastnil se kolektivních výstav doma i v zahraničí.

Podle Bieleszové fotograf velmi vnímavě a citlivě pronikl do intimního prostoru romských rodin. „Podařilo se mu zachytit rodinné vztahy a příbuzenské vazby a zaznamenat emoce. Subjektivní dokument naprosto vyhovuje jeho snaze co neblíže, ale zároveň s formální uměřeností přinést svědectví o radosti a bolesti sociálně vydělené menšiny,“ uvedla Bieleszová. V Drábkově cyklu se střídají fotografie s figurálními motivy se snímky na pomezí zátiší a krajiny. Výstava absolventa opavského Institutu tvůrčí fotografie potrvá do 11. března.

ČTK